Hälsokvällar på Borås Målarskola

2019-01-01
Hälsokvällar

  
Hälsokvällar kommer i höst att vara på Daltorpskolan i Borås. Alla träffar är kl 18.15 De närmst kommande träffarna är:

28/1 Hälsoträff, 25/2 Tematräff "Mage", 21/3 Hälsoträff, 23/4 Tema "Välmående"  Välkommen nästa termin på dessa träffar. Vill du ha egen träff eller presentation så maila eller sms mig så kommer vi överens om en tid.

Vill du veta mer om tex vad en tyst inflammation är, varför vi är sjukare än någonsin och ändå tränar vi och följer dieter hela tiden. Vad är essensiella fettsyror och varför är de viktigt att ha dem i balans..... kan jag få veta hur min balans ser ut? Hur då? Mår du bra, sover gott och är glad? Får vi i oss allt i dag med varierad kost? Detta tar vi upp på Hälsoträffarna. På Tematräffar så riktar vi mer oss på olika områden som vi kan förbättra.

 Vi kommer att informera och Du får gärna komma med fler frågor på plats. Vi bjuder på prisbelönt kaffe och frukt. Kaffe kan tom vara nyttigt och få mer antioxidanter om det rostas långsamt i låga temperaturer. Vi berättar om det med.

            Fri entré

Du behöver anmäla ditt intresse med sms på 0704-151570, eller lizhelen@kraftochinspiration.se någon dag före

Välkommen!

www.kraftochinspiration.se